Освітнім процесом ще з часів Київської Русі займалася церква. Священник, дяк були першими просвітителями.

За Кліровими відомостями 1914р. в Морочненському приході діяли чотири народні училища, в тому числі два в с. Морочне. Навчання проводилось взимку-вільний для селян час.Навчання до 1939 року велося польською мовою.

Згідно цих джерел 1931р. в Морочне та Сенчицях працювали польські повшехтні (початкові) школи. В Морочненській повшехтній школі навчалось 114 хлопчиків і 85 дівчаток. В школі вивчались польська мова, арифметика, історія, біологія, географія, фізкультура. Вчителювала в школі родина Ходзінських, вчитель Сікора. Пан Ходзінський був директором.

Дві повшехтні Морочненські школи діяли до початку 1939р. З приходом радянської влади були організовані українські початкові школи, в яких працювало два вчителі з українських націоналістів. Навчання припинилося з березня 1944р., коли воєнні події розгорнулися саме на території Морочне та сусідніх сіл.

В червні 1944р. біженці-морочненці повернулися з Борового, Млинка додому.

Освітнім процесом в селі стала займатися бабуся Мотиха. На заняття додому до неї приходили діти. Батьки символічно оплачували навчання продуктами з домашнього господарства. Таку «школу» в селі називали пришкілля.

У війну приміщення польської повшехтної школи згоріло.

В 1946 р. відкривається початкова школа, директором якої працював Навроцький Олександр В’ячеславович, син місцевого священика Навроцького В’ячеслава. Саме цій родині завдячували багато морочненців за просвітницьку діяльність в повоєнні роки.

Коли він одружився - повінчалися в церкві. За це його було вислано за межі області.

В 1947 році приїхали молоді вчителі : Якимчук Марія Михайлівна, Чорнойван Марта Артемівна, Чаус Любов Михайлівна.

Разом зі своїми зошитами учні носили до школи зошит з письма своїх батьків. Вчителі проглядали їх, діти йшли сходинками знань вперед, а вдома вчили писати і читати своїх батьків. Це було добровільною справою як вчителів, так і дорослих учнів.

В 1952 р. в школі відкрито 5 клас – філіал Мутвицької семирічки.

Семирічна школа, відкрита в 1953р.

В 1953 р. в Морочне відкривається семирічна школа, перший випуск якої був у 1955 році.

Діти навчалися у пристосованих хатах польських осадників (кавалеристів).

В семирічній школі працювало багато вчителів, серед них Ходаківська Тамара Петрівна, Чаус Люба Михайлівна, Покладенко Ольга Леонтіївна, піонервожата Зелінська Ганна Володимирівна, Якимчук Марія Михайлівна, Кричкевич Марта Артемівна, Мостицька Лідія Іванівна, Петрашенко Надія Яківна. Вчительський колектив очолює Скалига Іван Антонович.

В 1958 р. вчительський колектив очолює Горбанський, пізніше Крупко Олександра. З часом школа стає восьмирічною. Працюють в свій час директори: Яцало Іван Куперіянович, Чуйко Володимир Володимирович, Драненко Микола Олександрович, Курій Анатолій Стахович.

Першими отримали дипломи про здобуття вищої освіти Репецький Станіслав та Літвінчук Володимир.

В 1980 р. 1 вересня розпочалось навчання в новій двоповерховій будівлі типової восьмирічки.

В 1986 р. відкрито Морочненську середню школу. Вчительський колектив очолювали Драненко Єфросинія Василівна, Кравчук Ольга Аркадіївна, Захаревич Володимир Іванович, Музичко Галина Миколаївна.

З 2014 року директором школи працює Тишковець Марія Миколаївна.

Гордістю односельчан є Заслужений вчитель України Репецька Надія Яківна, чия вчительська нива виміряна виміряна 37 роками педстажу.

Відомими людьми стали випускники Морочненської школи:

- професор Київського державного університету ім.. Т.Г.Шевченка, фізик Репецький Станіслав Іванович ( 1949р.н.),

- професор Московського державного університету, математик Яцало Борис Іванович ( 1959 р.н. );

- заслужений артист України,народний артист україни, актор Житомирського музично-драматичного театру Карпович Микола Іванович ( 1966 р.н.);

- капітан далекого плавання Карпович Петро Іванович (1962 р.н.;

- декан Ужгородського економічного університету Віднічук Любов Антонівна.

Світла пам´ять в серцях односельчан про Марчука Юрія Петровича,

1967 р.н., який загинув на чужій афганській землі, посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки.

На сьогодні в школі навчається 140 учнів. Працює 28 вчителів

Відомості про історію села та історію школи розпочала збирати Літвинчук Софія Олександрівна вчитель української мови та літератури на даний час знаходиться на заслуженому відпочинку.

Кiлькiсть переглядiв: 495

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.